Mieloguard Glyco

Anatomia bólu neuropatycznego

Anatomia bólu neuropatycznego

Układ nerwowy człowieka jest niezwykle sprawny w przekazywaniu ważnych wiadomości w całym organizmie. Jednak ta złożona struktura może czasem ulec uszkodzeniu, przez co przekazywane informacje nie docierają do swoich odbiorców lub docierają do nich w zniekształconej formie. Często prowadzi to do cierpienia i bólu.

Kręgosłup i nerwy obwodowe

Kręgosłup można sobie wyobrazić jako swoistą autostradę centralnego układu nerwowego, przez którą sygnały z mózgu transportowane są do najdalszych zakątków ludzkiego ciała. Nerwy, zaopatrujące te wszystkie zakamarki, rozgałęziają się wzdłuż całego kręgosłupa.

Dokładnie 31 par nerwów rdzeniowych ma swój początek w rdzeniu kręgowym, zaczynając od znajdujących się w nim tzw. jąder (skupisk neuronów), przechodząc przez otwory międzykręgowe i rozgałęziając się na wiele mniejszych neuronów obwodowych, które odżywiają różne części ciała. Na przykład, neurony wychodzące z dolnego odcinka kręgosłupa rozgałęziają się aż do palców u stóp.

Nerwy obwodowe składają się na obwodowy układ nerwowy i obejmują zarówno neurony ruchowe, jak i czuciowe:

  • Neurony czuciowe są w stanie odbierać bodźce czuciowe lub innymi słowy - pozwalają nam odczuwać takie rzeczy jak zimno, ciepło czy ból. Neurony te zbudowane są z włókien zwanych włóknami czuciowymi, które mają swoją własną klasyfikację. Włókna mechanoreceptorowe są odpowiedzialne za odczuwanie ruchów ciała i nacisku na ciało, podczas gdy włókna nocyceptorowe są odpowiedzialne za odczuwanie zranień.
  • Neurony ruchowe docierają do mięśni i wytwarzają skurcze mięśni, a tym samym ruch. Są one zbudowanez włókien ruchowych.

Neuropatia - co to znaczy?

Ogólnie rzecz biorąc, neuropatia to uszkodzenie nerwu, które może dotyczyć zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej struktury neuronu.

  • Akson (tzw. włókno nerwowe) jest wewnętrzną częścią komórki nerwowej, która jest odpowiedzialna za przewodzenie impulsów nerwowych. Jeśli porównamy neuron do kabla elektrycznego, to akson jest żyłą tego kabla.
  • Osłonka mielinowa jest tłuszczową wyściółką neuronu, która ma działanie ochronne i wspomagające w przekazywaniu informacji wzdłuż układu nerwowego. Wracając do analogii z kablem elektrycznym, jest to jego izolacja.

W jaki sposób nerwy powodują ból?

Wiele czynników, takich jak urazy, choroby, zatrucia, starzenie się, itp. może prowadzić do podrażnienia lub uszkodzenia neuronów obwodowego układu nerwowego.

Na przykład, kręgi kręgosłupa i krążki międzykręgowe znajdują się w bliskiej odległości od neuronów wychodzących z rdzenia kręgowego, co stwarza wiele warunków wstępnych do uciskania tych neuronów i generowania bólu w dolnej części pleców, kręgosłupa i szyi. Typowym przykładem jest przepuklina dysku, w której występuje przemieszczenie krążka międzykręgowego (występ), ucisk pobliskiego nerwu i ból nie tylko w obszarze ucisku, ale czasami na całej długości neuronu.

Objawy neuropatii obwodowej pojawiają się zwykle najpierw w najdłuższych neuronach ciała i są odczuwane jako drętwienie lub ból stóp i dłoni, które z czasem zaczynają rozprzestrzeniać się w górę nóg i ramion.

Raz uszkodzony obwodowy układ nerwowy może zacząć przewodzić trwale zaburzone sygnały, stając się przyczyną nieustannego i przeszywającego bólu przewlekłego.

Mieloguard Glyco
Mieloguard

Znajdź Mieloguard Glyco blisko Ciebie!

Gdzie kupić
plant

Dystrybutor

APC Pharmlog Sp. Z o.o.

  • Al. Jerozolimskie 146C
    02-305 Warszawa
  • office@apcpharmlog.eu
Źródło:
  1. Ralph Rashbaum, M. (2021). All About Neuropathy And Chronic Back Pain. Retrieved 27 August 2021, from https://www.spine-health.com/conditions/chronic-pain/all-about-neuropathy-and-chronic-back-pain

Gdzie kupić