Mieloguard Glyco

Rodzaje bólu pleców

Rodzaje bólu pleców

Ból neuropatyczny różni się od innych rodzajów bólu. Weźmy na przykład złamania. Kiedy kość pęka, sygnały bólowe są przekazywane przez nerwy z miejsca urazu do mózgu. Natomiast w bólu neuropatycznym, przyczyna sygnałów bólowych leży w samych nerwach.

Jak powstaje ból neuropatyczny?

W wielu przypadkach neurony mogą ulec uszkodzeniu lub pogarsza się ich funkcjonowanie w wyniku infekcji lub urazu. Może to powodować nadwrażliwość na ból i przekazywanie fałszywych sygnałów bólowych jeszcze długo po wyleczeniu z infekcji lub urazu.

Ból neuropatyczny (neuropatia) jest stanem przewlekłym, co oznacza, że może pozostać z Tobą przez długi czas. W neuropatii, ból staje się chorobą samą w sobie. Szacuje się, że od 7 do 10% populacji cierpi z powodu bólu neuropatycznego 1, który często objawia się w dolnej części pleców, szyi i kręgosłupa. W tym artykule postaramy się opowiedzieć nieco więcej o związku między neuropatią a bólem wzdłuż kręgosłupa.

Klasyfikacja rodzajów bólu

Znajomość rodzajów bólu pleców może być bardzo pomocna w doborze odpowiedniego leczenia. Społeczność medyczna ogólnie przypisuje ten ból do jednej z następujących kategorii:

Ból nocyceptywny

Jest to najbardziej znany rodzaj bólu. Nasze ciało wyposażone jest w specjalne czujniki (nocyceptory), które odpowiadają za rejestrowanie potencjalnie szkodliwych bodźców. Nocyceptory ostrzegają nas o możliwym lub już występującym uszkodzeniu mięśni, tkanek miękkich (więzadła, ścięgna), kości, stawów, skóry i innych organów. Pojawiający się w miejscu zagrożenia lub urazu sygnał jest przekazywany przez układ obwodowy do mózgu, gdzie jest interpretowany jako ból.

Ból nocyceptywny nazywany jest również bólem "somatycznym" i często opisywany jest jako głęboki, pulsujący lub przeszywający. Typowym przykładem nocyceptywnego bólu pleców jest ból po upadku, wypadku lub operacji, a także artretyczny ból dolnej części pleców. Ten rodzaj bólu jest zazwyczaj zlokalizowany i zmniejsza się wraz z powrotem do zdrowia po urazie lub uszkodzeniu.

Neuropatia

Ból spowodowany uszkodzeniem tkanki nerwowej nazywany jest neuropatią lub bólem neuropatycznym. Uszkodzenie neuronu w danym miejscu może być spowodowane infekcją lub urazem w zupełnie innym miejscu układu nerwowego. To, co jest w tym szczególne, to fakt, że nerwy mogą nadal generować sygnały bólowe nawet na długo po wyleczeniu przyczyny bólu.

Rwa kulszowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych manifestacji bólu neuropatycznego pochodzenia kręgosłupowego. Nazywana również "radikulopatią lędźwiową", może wystąpić w przypadku ucisku na nerw obwodowy w dolnej części kręgosłupa (np. z powodu przepukliny dysku), co powoduje przewlekły ból i drętwienie w dolnej części pleców i pośladków, rozciągający się wzdłuż nerwu kulszowego do podeszwy stopy.

Inne rodzaje bólu neuropatycznego dotykającego pleców i/lub kręgosłupa to:

  • Radikulopatia szyjna - przewlekły ból obejmujący szyję i rozciągający się przez bark wzdłuż ramienia.
  • Ból pooperacyjny (np. po operacji kręgosłupa), który stopniowo narasta i utrzymuje się długo po powrocie do zdrowia po operacji.

Ból ostry lub przewlekły

W ramach kategorii bólu nocyceptywnego i neuropatycznego, sygnał bólowy może być postrzegany jako stan ostry lub przewlekły:

  • Ostry ból ma intensywność, która jest zwykle związana z ciężkością lub niebezpieczeństwem niepełnosprawności. Ciało jest zaprogramowane tak, aby unikać tego typu bólu, a dowodem na to jest szybki odruch po ukłuciu ostrym przedmiotem lub kontakcie ze źródłem ciepła. Ostry ból jest oznaką zranionej lub chorej tkanki i przechodzi wraz z wyleczeniem urazu lub choroby. Jest i=on rodzajem nocycepcji.
  • Przewlekły ból nie spełnia żadnej roli ochronnej ani innej pożytecznej roli biologicznej, a osoby, które go doświadczają, czują, jakby jego jedynym celem było uczynienie ich życia nieznośnym. Tego bólu nie leczy się poprzez uzdrowienie zmiany podstawowej. Jego typowym przejawem są neuropatie.
Mieloguard Glyco
Mieloguard

Znajdź Mieloguard Glyco blisko Ciebie!

Gdzie kupić
plant

Dystrybutor

APC Pharmlog Sp. Z o.o.

  • Al. Jerozolimskie 146C
    02-305 Warszawa
  • office@apcpharmlog.eu
Źródła:
  1. Van Hecke, O., Austin, S. K., Khan, R. A., Smith, B. H., & Torrance, N. (2014). Neuropathic pain in the general population: a systematic review of epidemiological studies. PAIN®, 155(4), 654-662.
  2. Ralph Rashbaum, M. (2021). All About Neuropathy And Chronic Back Pain. Retrieved 27 August 2021, from https://www.spine-health.com/conditions/chronic-pain/all-about-neuropathy-and-chronic-back-pain

Gdzie kupić